7 Ocak 2010 Perşembe

KİRPİ İPTEN TÜL VE KAPI SÜSÜ YAPIMI     Belki çoğunuzun bildiği, uyguladığı bir çalışmadır kirpi ipten tül yapımı ama ben yinede sizlerle paylaşmak istedim. Hem okonomik, hemde uygulanması son derece basit. Odanın rengine uygun yapılabiliyor. Çünkü bu iplerin her rengi mevcut.


     Kısaca uygulanması şöyle; ortalama üç metre bir cam için, arzu ettiğiniz renklerin toplamında bir kilo kirpi ip yeterli oluyor. Öncelikle camımızın ne kadarını kaplamasını istiyorsak, o kadar zincir çekip, üç sıra tabzanla dolduruyoruz. Daha sonra belirli aralıklarla camın boyunun iki misli kestiğimiz kirpi ipliklerimizi tam ortasından tutup atkı uçlarına uyguladığımız gibi ipi trabzanın içinden geçirip sabitleştiriyoruz.
Uç kısımlarına iplikleri atmasın ve ağırlık yaparak düzgün durmasını sağlamak amacıyla boncuk geçirip düğüm atıyoruz.Trabzan ördüğümüz yere perde tokalarını da yerleştirdikten sonra tülümüz kullanıma hazır. Birçok arkadaşım yaptı ve memnun kaldılar.Mutfak için yapanlar oldu, tüllerinin kenarlarına fon perde olarak kullananlar var. Her biri birbirinden güzel.

 Bu arada sıkça sorulan bir soru var. Nasıl yıkanıcak veya yıkanınca dolaşmıyormu diye. Çözüm olarak size şunu söyliyebilirim. Ben tülümü yıkamak istediğimde toplayıp ortasından irice bir düğüm atıyorum ve yastık kılıfının içine yerleştirerek makinede yıkıyorum.
Floşlu bir ip olduğu için dolaşmıyor . Biraz dolaşmış olsa bile çok çabuk çözülüp düzeliyor.
Sevgiler..Mihriban...

6 yorum:

 1. benim böyle marifetlerim yok görünce hayran hayran bakiyorum yani ellerine saglik sevgiler

  YanıtlaSil
 2. sa..evinde görüp beğenmiştim zaten mihricim ama tesadüfe bak sabah aklımdan snei gecirdim acaba banada zeynebe yapsakmı diye.ve burda gördüm tekrar..:)ellerine sağlık aeo hayırlı cumalar..

  YanıtlaSil
 3. Selam arkadaşım bloğumda sana bir hediyem var kabul edersen çok sevinirim .Şimdiden kolay gelsin:)

  YanıtlaSil
 4. çok hoş olmuş eline sağlık

  YanıtlaSil
 5. ilginç olmuş elinize saglık

  YanıtlaSil
 6. canım sana ödülüm var sevgiler

  YanıtlaSil